A textilpelenka, illetve a pelenka külső készülhet természetes (növényi vagy állati eredetű) és mesterséges, szintetikus anyagból. Ebben a bejegyzésben a legjellemzőbb természetes anyagokat veszem sorra.

A legelterjedtebben használt pelenka-alapanyagok természetes alapúak: pamut, bambusz, kender, illetve gyapjú.
A pamut alapanyaga a gyapot. A gyapot a trópusi-szubtrópusi vidékeken terem, legnagyobb termelői Kína, India és az USA.
![]() |
Bambio biopamut prefold pelenka |
A biopamut (organic cotton) termesztése rendkívül szigorú előírások szerint történik, ezeken a földeken nem szabad vegyszert alkalmazni és nem lehet genetikailag módosított a gyapot. A késztermékek nem tartalmaznak egészségre ártalmas anyagokat. A gyapottermelő területek mindössze 1%-án dolgoznak ilyen módszerrel, így a biopamut és az ebből készült pelenka igen drága.
A pamut bőrbarát, igen jó nedvszívó, száraz súlyának 20-25%-át veheti fel anélkül, hogy nagyon nedvesnek éreznénk. Számos szövetet állítanak elő belőle, a pelenkagyártásban gyakran használják pl. a frottírt, flanellt. A Magyarországon kapható mosható pelenkák túlnyomó többsége pamutból készül.
A bambusz textilipari felhasználása viszonylag új keletű, az 1990-es években kezdett elterjedni. A bambusz legnagyobb termelője Kína, itt állítják elő a legtöbb bambusz textíliát is. A növény igen ellenálló, gyors növekedésű, a termesztése pedig környezetbarát módon megoldható, így egyre elterjedtebb alapanyag.
A textilgyártáshoz a bambusz szárát használják. A bambuszból készült textilia lágy, selymes tapintású, (ami a mosások során is megmarad), antimikrobiális hatása van. A pamutnál jobb nedvszívó, így belőle vékonyabb, jobban testhezálló pelenka készíthetők. Hátránya, hogy viszonylag lassan szárad.
![]() |
Bambinex OS bambusz stretch mosható nadrágpelenka |
A kender (Cannabis sativa - nem tévesztendő össze az indiai kenderrel (Cannabis indica)!) a világ számos táján és éghajlatán megterem (ellentétben a gyapottal vagy a bambusszal). Nincs nagy vízigénye, kevés kártevője van, így nem igényel növényvédő szereket. A kenderből készült anyagok tartósak, kellemes tapintásúak. Mivel a kenderrost az egyik legerősebb anyag, a belőle való textilgyártáshoz különleges technikákra van szükség. A 100%-os tiszta kenderanyag durva lenne pelenka alapanyagnak, így a pelenkához pamuttal kevert kendert használnak.
Antimikrobális hatása gátolja a baktériumok és gombák szaporodását, a pamutnál jobb nedvszívó, gyorsan szárad.
A gyapjú állati eredetű, a birkák lenyírt szőréből készül. A legjobb minőségű gyapjút a merinói juh adja.
A gyapjúszálak a nedvesség, hő-és mechanikai hatásra filcesednek.
Igen jó nedvszívó, saját súlyának 1/3-t képes felvenni anélkül, hogy nedves érzetet keltene, ugyanakkor a nyers gyapjú szerkezetéből adódóan vízlepergető hatású, a kiválóan lélegző, légáteresztő anyag. Belső pelenkának nem használható, azonban ideális pelenka külső, akár gyapjúfonalból kötött, akár gyapjúfilcből készített formában. Hátránya, hogy kezelése több gondosságot és odafigyelést igényel, mint más anyagok.
![]() |
Disana gyapjú pelenka külső |
Forrás: http://moshatopelus.blogspot.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Ha véleményed van, bátran írd meg :)